Az elektromos autók robbanásszerű térnyerése nemcsak a közlekedést, de az ahhoz kapcsolódó szolgáltatásokat – közöttük a gépjármű-biztosításokat – is új alapokra helyezi. A technológiai fejlődés, az állami ösztönzők és a zöld szemlélet előretörése mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egyre többen választanak elektromos meghajtású járműveket. Ennek megfelelően pedig, aki felelősen gondolkodik, annak érdemes tájékozódnia és tudatos döntést hoznia, amikor biztosítást köt. Bár a technológia változik, de a védelem iránti igény állandó marad. Ezért sem szabad alábecsülni a gépjármű-biztosítások jelentőségét.
Elektromos vagy hagyományos? Különbségek a biztosítási struktúrában
A hagyományos belső égésű motorral működő járművek biztosítása évtizedek óta kialakult rendszer szerint működik. A kockázatokat jól ismerjük: motorhiba, üzemanyag-rendszer problémák, kopó alkatrészek, balesetek.
Ezzel szemben, az elektromos autók teljesen más műszaki alapokon nyugszanak, ami a biztosítási szempontokat is újragondolásra készteti. Az akkumulátor például az egyik legdrágább és legkritikusabb alkatrész, márpedig egy sérült akkucsomag milliós tétel is lehet. Emellett, más típusú meghibásodások, például a szoftveres problémák vagy az elektromos vezérlőrendszerek sérülései is jelentős kockázatot jelentenek.
Mire figyelj, ha elektromos autót biztosítasz?
Amikor elektromos gépkocsit szeretnél biztosítani, érdemes tisztában lenned néhány kulcsfontosságú szemponttal.
1. Akkumulátor fedezet
Sok biztosító külön kezeli az akkumulátort, főleg, ha az nem a saját birtokodban van, hanem például lízingelt vagy bérleti konstrukcióban szerepel. Fontos ellenőrizned, hogy a biztosítás kiterjed-e az akkumulátor sérülésére, meghibásodására, de akár lopására is.
2. Töltőkábelek, töltőállomások
Egyre gyakoribb, hogy a biztosítás kiterjed a töltéshez kapcsolódó eszközökre is. Ezeket ugyanúgy érheti rongálás, lopás vagy baleseti kár, mint magát az autót.
3. Szoftveres problémák és technológiai újítások
Az elektromos autók gyakran „okosjárművek”, amik távoli frissítésekkel, mesterséges intelligenciával, vezetéstámogató rendszerekkel működnek. Egy szoftverhiba ugyanúgy veszélyt jelenthet a közlekedés biztonságára, mint egy mechanikai sérülés. Éppen ezért, ezt néhány biztosító már külön záradékban kezeli.
4. Károsodási kockázatok
Mivel az elektromos járművek felépítése jelentősen eltér a hagyományos autókétól, egy baleset utáni javítás is speciális hozzáértést és eszközöket igényel.Ez egyértelműen befolyásolja a biztosítási díjat is.
5. Vontatás, autócsere
Nem elég csak annyi, hogy az esetleges károkat a biztosító megtéríti, hiszen gyakran az út során érhet bárkit valamilyen meghibásodás. Ilyenkor fontos, hogy legyen akár sürgősségi autómentés, illetve a kiesett helyett csereautó a javítás idejére. Erre is figyelj a szerződés részleteiben!
Milyen irányba változik a biztosítási piac?
A biztosítótársaságok ma már egyre több speciális csomagot kínálnak elektromos autókra, amik figyelembe veszik a fent említett egyedi igényeket. Egyes szolgáltatók kedvezményeket is adnak a környezetbarát járművek tulajdonosainak, így a biztosítási díj alacsonyabb lehet, mint egy hasonló árú hagyományos autó esetén, főként, ha azt ritkán használják vagy alacsony a futásteljesítmény.
Bár az elektromos autók megjelenése nem csupán új lehetőségeket, hanem új kihívásokat is hoz a gépjármű-biztosítás világába, némi odafigyeléssel könnyen megtalálhatod a leginkább hozzád illő konstrukciót.